
Pákistán požádal o mezinárodní pomoc, zejména o záchranné a dopravní vrtulníky, zateplené stany, přikrývky, matrace, potraviny, tablety na úpravu vody, léky a zdravotnický materiál, zdravotnické záchranné týmy a polní nemocnice. Do pomoci se aktivně zapojila také Česká republika. Pomoc ve formě záchranných jednotek
Na základě rozšířených žádostí o pomoc se dne 11. října 2005 uskutečnilo rozšířené zasedání krizového štábu Ministerstva zahraničních věcí (MZV), kterého se zúčastnili zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR. Na jednání bylo dohodnuto, že ČR jako první pomoc vyšle zdravotnickou záchrannou jednotku. MZV uvolnilo na realizaci této akce 5 milionů Kč. Dále o pomoci Pákistánu jednala vláda ČR, která na její realizaci uvolnila 25 milionů Kč.
Zdravotnická záchranná jednotka ČR v počtu 23 osob (čtrnáctičlenný tým lékařů a zdravotníků, pětičlenná skupina příslušníků HZS hl. m Prahy a čtyři záchranáři) odletěla do Pákistánu 12. října, kde začala působit ve městě Rawala Kot, vzdáleném asi 80 km od Islámábádu. Jedná se o značně poničené město s 60 000 obyvateli ležící na náhorní plošině ve výšce 1800 m nad mořem.
Úkolem hasičů bylo celkově řídit jednotku, zajistit návaznost na pákistánské a mezinárodní krizové orgány a zajišťovat logistické zázemí jednotky. Zdravotnická záchranná jednotka ČR byla vyslána pro působení v trvání pěti dnů na místě. Bylo dohodnuto, že se působení jednotky prodlouží. Dne 18. října 2005 byl vyslán do Islamabádu armádní speciál s posilovou skupinou, která jednotku působící ve městě Rawala Kot posílila a částečně prostřídala. Po prostřídání v místě dále působilo celkem 25 členů jednotky.
Materiální humanitární pomoc

Kontingent s humanitární pomocí přijel dne 19. října 2005 na leteckou základnu Ramstein v Německu, kde proběhla předávka materiálu k dopravě leteckým mostem NATO do Pákistánu.