Uvedení předurčených sil a prostředků do pohotovosti provádí na pokyn řídícího důstojníka operační a informační středisko MV- generálního ředitelství HZS ČR po obdržení informace o vzniku závažné mimořádné události v zahraničí nebo při vyžádání pomoci ze zahraničí. Po upřesnění jmenného seznamu zajišťuje řídící důstojník vydání rozkazu generálního ředitele HZS ČR k povolání příslušníků k pracovní cestě k plnění mimořádných úkolů HZS ČR, kterým se určí velitel odřadu, zařadí do odřadu osoby poskytující pomoc, stanoví cíl a způsob přepravy, místo soustředění, doba odjezdu a další náležitosti dle čl. 4 pokynem generálního ředitele č. 13 ze dne 7.3. 2016, kterým se stanový zásady pro vytváření jednotek HZS ČR při poskytování pomoci v rámci ČR a při zapojování ČR do mezinárodních záchranných operací.
Svoz příslušníků nebo kynologů na místo soustředění k vyslání odřadu je zajišťován HZS krajů, případně ve spolupráci s Policií ČR na základě rozhodnutí řídícího důstojníka MV-generálního ředitelství HZS ČR.
- situace v místě nasazení,
- požadavky na pomoc,
- kontakty na kompetentní orgány postižené země, její zastupitelský úřad v ČR a náš zastupitelský úřad v postižené zemi,
- rychlý průjezd tranzitními zeměmi,
- nutnost zajištění víz.
Rozhodující faktory pro vysílání odřadů do zahraničí
vzdálenost a místo určení
- teritorium Evropy a ostatní státy světa
vyslání odřadu MV-generálního ředitelství HZS ČR se předpokládá pozemní cestou do vzdálenosti 1 000 km (17 h) nebo letecky nad 1 000 km až do 2 500 km.
způsob přepravy
Odřady mohou být přepravovány jak pozemní, tak leteckou cestou nebo jejich kombinací.
- Letecká přeprava umožňuje přepravu záchranných týmů na velkou vzdálenost. Na přepravu musí v místě nasazení navazovat místní přepravní prostředky poskytnuté stranou přijímající pomoc. Nákladní a osobní leteckou přepravu lze zabezpečit leteckými prostředky Armády České republiky, komerčními přepravci v ČR nebo lze zajistit leteckou prostřednictvím Kontraktora Evropské komise.
- pozemní přeprava umožnuje přesun velkého množství prostředků, techniky a osob a je využívána především v případech poskytování humanitární pomoci na kratší vzdálenosti. Doprava osob se přednostně zabezpečuje autobusem.
- kombinace obou druhů přeprav - síly vyslané leteckou cestou mohou být doplněny pozemními silami a mohou zasáhnout do vzdálenosti a cca 2500 km (cca 60 hodin jízdy) s plnou podporou a týlovým zabezpečením první jednotky vyslané leteckou cestou. .
druhy odřadŮ
- vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí - USAR (z anglického Urban Search and Rescue)
Odřady tohoto typu jsou klasifikovány podle metodiky INSARAG, kterou se ČR zavázala akceptovat přijetím rezoluce Valného shromáždění OSN č. 57/150 ze dne 16. prosince 2002, o posílení efektivity a o koordinaci pomoci při mezinárodních vyhledávacích a záchranných operacích. Složení umožňuje nepřetržitou práci dvou skupin záchranářů nejméně 72 hodin v 8-hodinových směnách,USAR odřad k provádění vyhledávacích a záchranných prací v zahraničí je vytvořen u HZS hl.m. Prahy a HZS Moravskoslezského kraje.. Jednotka MV-GŘ HZS ČR opouští území ČR do 6 - 10 hodin od akceptování naší nabídky postiženou stranou. Včasné zahájení záchranných a vyhledávacích prací v postižené oblasti je pro splnění funkce odřadu prioritou. - likvidace požárů - pro hašení požárů ropných látek, lesních požárů nebo zajištění náhradní činnosti za jednotky požární ochrany postiženého státu, odřad soběstačný v operační činnosti a v týlovém zabezpečení na 10 dní pobytu (u pohonných hmot se připouští alternativní možnost použití místních zdrojů), počet členů odřadu nepřevyšuje 25 osob, kromě lékaře je složen z příslušníků, přeprava pozemní cestou; tento odřad může být v případě postižení sousedních států nahrazen předurčenými silami a prostředky HZS krajů sousedícími s danou zemí.
- záchranné práce při povodních - pro provádění záchrany a evakuace osob z oblastí postižených povodněmi a pro zmírňování následků povodní nebo nadměrných dešťových srážek. Dle specifikace požadavku na pomoc; odřad soběstačný v operační činnosti a v týlovém zabezpečení na 10 dní pobytu (u pohonných hmot se připouští alternativní možnost použití místních zdrojů), počet členů odřadu nepřevyšuje 25 osob, kromě lékaře je složen z příslušníků, přeprava pozemní cestou; tento odřad může být v případě postižení sousedních států nahrazen předurčenými silami a prostředky HZS krajů sousedícími s danou zemí.
- zásahy při chemických a ekologických haváriích - pro zásahy na nebezpečné látky, včetně zásahu na ropné látky z povrchu vodních toků a stojatých vod.
- zajištění speciálních požadavků nad rámec možností výše uvedených druhů odřadů.
Odřady zaregistrované v databázi Evropské komise CECIS:
V rámci HZS ČR jsou vytvořeny speciální záchranné jednotky – USAR odřady (z anglického Urban Search and Rescue Team – vyhledávací a záchranný odřad do obytných oblastí). Hlavním úkolem USAR odřadu je záchrana osob z objektů zřícených vlivem různých jevů, zejména zemětřesením nebo výbuchem. USAR odřad je trvale připraven a schopen modifikace i pro jiný druh záchranných prací. Připojením dalších specifických modulů pak vzniká odřad např. chemicko-analytický, povodňový, požární, zdravotnický.
Členové odřadu jsou vycvičeni podle mezinárodních standardů. V říjnu 2010 byl českému USAR odřadu udělen certifikát INSARAG Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci, deklarující úroveň HEAVY (nejvyšší úroveň připravenosti). Na základě tohoto certifikátu se CZERT USAR (Czech Emergency Respone Team se specializací USAR) může aktivně zapojovat do mezinárodních záchranných operací v zemích postižených katastrofou s následkem zřícení budov. V roce 2015 proběhla úspěšná recertifikace toho odřadu.
Záchranná jednotka pro odčerpávání vody v zaplavených oblastech a na pomoc s dodáváním vody pro hašení požárů (HCP, z anglického High Capacity Pumping). U HZS ČR je HCP modul vytvářen z opěrných bodů HZS ČR pro velkoobjemové čerpání vody a dálkovou dopravu vody hadicemi a čerpání z velkých hloubek. HCP modul disponuje speciálními velkoobjemovými čerpadly (MČS Sigma 1500, MČS Sigma 400 a HFS Hydrosub).
Úkolem modulu CBRNDET (CBRNODET, z anglického Chemical Biological Radiological Nuclear and Sampling) je provádění počátečního posouzení nebezpečí nebo rizika, odběr vzorků, označení zamořené oblasti, prognóza situace a příspěvek k okamžitému snížení rizika souvisejícím s únikem látek CBRN (chemické, biologické, radiologické a jaderné). Odborná část modul CBRNDET je u HZS ČR vytvářena z opěrných bodů HZS ČR pro rozšířenou detekci nebezpečných látek (chemické laboratoře HZS krajů) a logistickou část zajišťují síly a prostředky USAR odřadu HZS hl. m. Prahy.
Jedná se o záchrannou jednotku určenou k pátrání a záchraně osob na vodě, včetně pomoci osobám uvízlým v zaplavených oblastech s pomocí člunů, poskytování pomoci nutné pro záchranu života a podle potřeby zajištění jejich základních potřeb. FRB modul je vytvořen u HZS Moravskoslezského kraje v rámci mezinárodního projektu s Velkou Británií a Holandskem.
Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví je ve Fakultní nemocnici Brno vytvořen tzv. Traumateam ČR, který je mobilním posilovým zdravotnickým útvarem určeným k poskytování chirurgické, traumatologické a resuscitační péče a pomoci při popáleninových úrazech na místě hromadného neštěstí a katastrof v rámci mezinárodní humanitární pomoci v zahraničí, tzv. předsunutá zdravotnická jednotka (modul AMP, z anglického „Advanced Medical Post“). Logistickou, technickou a velitelskou podporu zajišťují těmto zdravotnickým specialistům členové USAR odřadu HZS hl. m. Prahy.
personální zajištění odřadů
Síly a prostředky, případně odborníci, jsou zapojeni do IZS ČR a plní deklarované úkoly na teritoriu ČR. Pouze ti, kteří splňují stanovené předpoklady, jsou pak vyčleněni pro možné vyslání na mezinárodní záchranné operace. Znamená to tedy, že ve své odbornosti jsou školeni a cvičeni standardním způsobem. Obsahem přípravy je teoretická a praktická příprava a cvičení (prověřovací a taktická). Příprava funguje standardním způsobem podle zákona o IZS.