Klasifikační cvičení švédského a norského USAR týmu

Klasifikační cvičení švédského a norského USAR týmu podle metodiky INSARAG (IEC cvičení SRSA a NORSAR)
 
Ve dnech 26. až 30. května 2008 se ve švédském Skövde uskutečnilo klasifikační cvičení švédského vyhledávacího a záchranného týmu (SWIFT SRSA) a norského vyhledávacího a záchranného týmu (NORSAR). Jednalo se o společné cvičení, jehož smyslem bylo získat klasifikaci USAR týmů podle metodiky INSARAG. Námětem cvičení bylo zemětřesení o síle 6,7 stupně Richterovy škály v zemi Gotaland, které udeřilo 26. května 2008 v 0:15 hod. místního času (25. května 2008 ve 23:15 UTC). Vláda Gotalandu vyhlásila národní krizový stav a požádala o mezinárodní pomoc, zaměřenou především na poskytnutí nouzového ukrytí, zdravotnického ošetření a materiálu, potraviny a vodu. V okolí města Skövde byly zemětřesením postiženy obydlené oblasti. První zprávy o obětech jsou následující: mrtví – 392, zranění – 1247, pohřešovaní – 8000. Do postižené oblasti jako první přijíždí švédský 74‑členný USAR tým, který je vzápětí následován norským 38-členným USAR týmem. Prochází vstupními a vízovými formalitami, zřizují na hranicích recepční centrum, které je určené pro příjem a koordinací dalších přijíždějících záchranných týmů a pomoci. V dalších dnech oba dva týmy provádí vyhledávací a záchranné práce na 4 různých místech v okolí Skövde nepřetržitě 24 hodin denně od jejich příjezdu v úterý 27. května v brzkých ranních hodinách až do čtvrtka 29. května 2008 do odpoledních hodin. Pro koordinaci zahraniční pomoci rovněž ustavují OSOCC, který bude předán UNDAC týmu po jejich příjezdu.
Na cvičení byli přizváni i pozorovatelé z ostatních států, kteří tak dostali jedinečnou příležitost přihlížet celému průběhu cvičení. Kromě dvou zástupců ČR se cvičení zúčastnili pozorovatelé z Polska, Francie, Španělska, Dánska, Estonska, Islandu, Belgie a Spojených arabských emirátů.
Oba dva klasifikované týmy nakonec úspěšně splnily požadavky stanovené v metodice INSARAG a na základě rozhodnutí klasifikačního týmu UN-OCHA obdrželi certifikáty. USAR SRSA získal klasifikaci na těžkou úroveň a NORSAR na střední úroveň.
Česká republika rovněž požádala o certifikaci českého USAR odřadu na střední úroveň. Klasifikační cvičení je plánováno na květen 2010.